Finale og fellesskap på Gjelsten Arena
- msattrup@icloud.com
- 3. juli
- 3 min lesing

Finalen i FERD Comeback Cup 2025 samlet i alt 19 ryttere fra hele landet til Gjelsten Arena i Lier helgen 28.–29. juni. Det ble en strålende helg, både værmessig, sportslig og sosialt.
FERD Comeback Cup er en landsdekkende dressurcup for ryttere over 40 år som tidligere har konkurrert og som vil tilbake i sporten, men også for helt ferske konkurranseryttere. Deltakerne kan ikke ha konkurrert på LA-nivå de siste 10 årene.
Årets finale var den ellevte i rekken siden starten i 2015.

Finalistene kom fra fjern og nær, blant annet fra Ordal, Kristiansand, Læral og Hedemarken, men også fra Asker og Sylling.
Det var nettopp rytteren fra Sylling Rideklubb som red inn til seier i årets finale. For henne ble finalehelgen en stor opplevelse:
– Ri finalen – for en følelse! Fra spenningen fredag kveld da alle finalistene møttes og gjennom helgen. Allerede fra første kvalifiseringer på Skedsmo og Søndre Eikeberg i mars hvor vi møtte flere utrolig hyggelige ryttere med samme mål, via Nordstrand og Holmestrand med bare enda flere hyggelige mennesker, forteller vinneren, Lene Bjørneberg Ulstein.
Hun beskriver helgen som et høydepunkt, og takker både arrangører og støttespillere:
– Som alle medfinalister tror jeg den største premien er FERD-jakken, den henger høyt. Det å ri finalen sammen med nye og gamle ridevenner var en kjempeopplevelse. En opplevelse det er verdt å få med seg. Bare det å være på et stort arrangement i det som kjentes som trygge rammer - dette bør enda flere prøve. Arrangør, arrangement, venner, familie, trenere, Stall Lindstad, Sylling Rideklubb og ikke minst alle som har deltatt i kvalifisering og også ridd i finalen, har bidratt til et minne for livet. Det er jeg utrolig takknemlig for. Og også Tango – for en ponni! Takk til FERD som gjorde dette mulig, avslutter Lene.
Årets finale viste tydelig at FERDs filosofi om å støtte utvikling og mestring også har en naturlig plass i ridesporten.

Sosialt og lærerikt
De fleste deltakerne ankom arenaen fredag ettermiddag og startet helgen med en "bli-kjent"-aften rundt et langbord på Violetta, i FERDs regi. Her hadde også fjorårets vinner Anine Fossum møtt opp for å dele av sine erfaringer og svare på spørsmål. Lørdag formiddag var alle samlet igjen til lunsj og stevneforberedelser med Anny Hilde Lindén. Den erfarne dressurtreneren tilbød også hjelp under oppvarming begge dager for de som ønsket det, et tilbud de fleste benyttet seg av. Tilbakemeldingene tilsier at dette er et populært og nyttig tilbud.
Første runde av finalen, lørdagens LC-klasse, ble vunnet av Lene Bjørneberg Ulstein og Rock House Tango. De skulle også vise seg å komme seirende ut av søndagens LB-klasse. Dermed var det ingen tvil om at sammenlagtseieren i årets finale gikk til Sylling-ekvipasjen Lene og Tango.
Et konsept som treffer
FERD Comeback Cup har i løpet av 11 år etablert seg som et populært tilbud for voksne ryttere. Årets finale viste tydelig at FERDs filosofi om å støtte utvikling og mestring også har en naturlig plass i ridesporten.



Resultat FERD Comeback Cup finale 2025:

For øvrige resultater, se equipe.com
Comments